Forum Klub Fantastyki Maskon Strona Główna
 Forum
¤  Forum Klub Fantastyki Maskon Strona Główna
¤  Zobacz posty od ostatniej wizyty
¤  Zobacz swoje posty
¤  Zobacz posty bez odpowiedzi
Klub Fantastyki Maskon
"Jesteście starsi niż FANTASTYKA" - Maciej Parowski
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie  RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Internetowa wersja półki z polecanymi i zakazanymi książkami

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Klub Fantastyki Maskon Strona Główna -> Biblioteka Fantastyczna im. Janusza A. Zajdla Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Internetowa wersja półki z polecanymi i zakazanymi książkami
Autor Wiadomość
Nikor
Zarząd



Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 317
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 19:46, 17 Gru 2009    Temat postu: Internetowa wersja półki z polecanymi i zakazanymi książkami
 
Witam wszystkich zainteresowanych
literaturą fantastyczną
Exclamation Exclamation Exclamation



Very Happy W bibliotece klubowej KF Maskon powstała niedawno półka z tzw. książkami polecanymi. Proponuję realizować ten pomysł, także na naszym forum - dzięki temu, będziemy wiedzieć po jakie pozycje sięgnąć, ale również jakie - z ręką na sercu - zostawić na bibliotecznej czy księgarskiej półce.

Very Happy Śmiało można dodawać dłuższe recenzje (w miarę możliwości proszę nie spoilerować - jeżeli zajdzie taka potrzeba, to proszę uprzedzić na początku notki, że tu pojawi się spoiler), ale równoważniki zdań czy nawet pojedyncze słowa też będą akceptowane.

Very Happy Proszę o NIE komentowanie czyichś wypowiedzi czy zadawanie pytań (można to zrobić w innym temacie lub na PW).



Ten temat ma być konkretny: polecacie lub odradzacie konkretne pozycje z zakresu literatury fantastycznej.



Ostatnio zmieniony przez Nikor dnia Pią 0:24, 07 Maj 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Nikor
Zarząd



Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 317
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 20:20, 17 Gru 2009    Temat postu:
 
Pozwólcie zatem, że zacznę Wink

Moja Święta Trójca, która nie zmieniła się już od dłuższego czasu:

- Tarot Piers`a Anthony`ego - za unikatowe we wszechświecie bogactwo, ocierające się o najwyższej miary geniusz. Książka w niesamowicie wyrafinowany sposób łączy ezoterykę, religię, filozofię, a to wszystko w konwencji klasycznego science fiction.

- Głupiec na wzgórzu Matt`a Ruff`a - za to, że... ta książka zna mnie lepiej niż ja ją.

- Piąty Święty Żywioł kobiety, która ukrywa się pod pseudonimem STARHAWK - za realną, dla mnie nową (dla pisarki żyjącej w podobnej komunie, nie), piękną wizję życia, której - za sprawą zwykłych ludzkich ograniczeń tkwiących w psychice - nigdy nie uda mi się zrealizować. Ale marzenia są piękne, nieprawdaż Wink.

A z ostatnich dni [kolejna pozycja ze stosiku książek do przeczytania - lecę po kolei bez względu na co się natknę Twisted Evil):

- Katharsis Jacka Sawaszkiewicza - już od początku jest w tym jakaś... nie chcę użyć zwrotu głębia psychologiczna, bo będzie za mocny, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Takie troszkę sensacyjne studium człowieka oderwanego od społeczeństwa; przedstawia z jaką siłą nasze wspomnienia potrafią powrócić. Jakby połączyć Solaris z Ukrytym wymiarem. Polecam!



Ostatnio zmieniony przez Nikor dnia Czw 21:08, 17 Gru 2009, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
reiden
Maskon
Maskon



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz/B-stok

PostWysłany: Czw 21:11, 17 Gru 2009    Temat postu:
 
To ja przerzucę trochę treści z innego wątku forum, bo temat podobny był.

- Koncert Nieskończoności" - autor: Greg Bear. Zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Koncepcja przenikania się światów i ich zależność, a także klimat były niesamowite. Jest to pierwsza część dwutomowego cyklu. Druga to "Wężomag" - przeczytałem dużo później niż pierwszą (nie mogłem nigdzie znaleźć). Druga część ma wyraźnie inny klimat, jednak ciągle jest to ciekawa literatura i naprawdę polecam całość.

- "Pierścień" autor: Larry Niven. Jest to cykl SF o świecie sztucznie stworzonym jako pierścień wokół słońca. Co jest całkiem oryginalnym pomysłem. Klimat jest zasadniczo przygodowy. Ciekawym elementem jest tu wykorzystanie koncepcji znanej raczej z książek fantasy: drużyna składająca się z przedstawicieli różnych ras realizuje ważną dla (wszech)świata misję. Czytałem dwa pierwsze tomy. Jest tu sporo ciekawych pomysłów i rozwiązań, polecam.

- "Ksin" i "Różanooka" Lewandowskiego.
Jak dla mnie dobry kawałek rodzimej fantasy. Pierwszy raz natknąłem się na te pozycje w "Fantastyce" w latach 90-tych gdzie opublikowano jedno z opowiadań składających się na cykl. W cyklu jest, zdaje się, więcej książek, ja czytałem dwie pierwsze (tylko tyle niegdyś było w zasięgu). Pozycja ciekawa, jak dla mnie klimat taki "wiedźminowaty" (opowiadania).

- "Magia Królowej, Magia Króla", Ian Watson
Naprawdę ciekawa koncepcja rzeczywistości a jednocześnie objawiona w intrygujący sposób. Nie zdradzam za dużo, gdyż odkrywanie po kolei zgodnie z fabułą sprawia niesamowite wrażenie. Dla osób nie potrafiących otworzyć się na pewne koncepcje, zakończenie wydać się może absurdalne.

- "Dzień Tryfidów", John Wyndham - bardzo oryginalna wizja apokalipsy

- "Księga bez tytułu", Anonim - jak dla mnie połączenie filmu "Desperado" (zwłaszcza pierwsza scena książki i filmu) z klimatem filmów Tarantino w szczególności "Od zmierzchu do świtu". Raczej polecam, mimo że w większości są tam oklepane pomysły. Ot horrorek z dość wartką akcją i specyficznym humorem.



Ostatnio zmieniony przez reiden dnia Czw 21:16, 17 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Heos
Maskończyk



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 23:11, 17 Gru 2009    Temat postu:
 
Polecane:

Saga Świat Studnia Jack L. Chalkera - za wszystko, za oryginalność, za koncepcję powstawania świata, za prawa rządzące wszechświatem. Za głębie, którą odnajduję za każdym kolejnym czytaniem sagi, za naturalne odwzorowanie ludzkich zachowań i kilkadziesiąt zarwanych nocek nad czytaniem...
Północ przy studni dusz
Wyjście
Poszukiwanie
Powrót Nathana Brazila
Zmierzch przy Studni Dusz. Testament Nathana Brazila

Saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego - chyba nie trzeba reklamować tych książek, ale jeżeli znalazłbym się ktoś kto jeszcze ich nie czytał, przeczytać powinien, koniecznie.

Belgariada, Belgathron - David Eddings'a - za pomysł, pokazanie "prawdziwej historii" życia czarodzieja od samego początku, za proces powstawania pieniądza, za dobrą i złą konieczność, naturalne przedstawienie bogów, za pomysł (wspominałem już?) za to, że czyta się szybko, miło, a jednak nigdy nie jest to błahe...
Belgathron:
Belgarath Czarodziej
Polgara Czarodziejka
Kodeks Rivański
Belgariada:
Pionek proroctwa
Królowa magii
Gambit magika
Wieża czarów
Ostatnia rozgrywka czarodziejów

Odradzane:
Zmierzch i te jego kontynuacje, chyba tetralogia z tego powstała - NIE czytać.

Charakternik Jacka Piekary - jak powiedział ktoś, niech Piekara nie robi z siebie Komudy bo mu nie wychodzi. Na tle innych książek, których fabuła rozgrywa się z Polsce Szlacheckiej ta wypada bardzo słabo, kiepski pomysł i wykonanie. Czyta się ciężko. Książka nie jest jakaś fatalna jak wspomniana wyżej na Z. ale jeśli ma się do wyboru inne podobne to lepiej sięgnąć po Komudę żeby nie zrazić się. Taka dobra rada...

Powrót do góry Zobacz profil autora
Nikor
Zarząd



Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 317
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pon 15:00, 04 Sty 2010    Temat postu:
 
Zaginiony horyzont James Hilton - klasyka angielskiej literatury fantastycznej, w której... mało jest fantastyki, ale to żaden minus. Znajdziecie tam wiele filozofii i przemyśleń nad codziennością.

[Dla zainteresowanych wschodnimi krainami polecam również książkę Weiner`a Eric`a Geografia szczęścia, której fragment dotyczący Shangri-Li (w tym wypadku Butanu) można znaleźć pod adresem:
[link widoczny dla zalogowanych].

Powrót do góry Zobacz profil autora
Adrian
Zarząd



Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:54, 08 Sty 2010    Temat postu: ulubione part 1
 
....wszyscy wstajemy, sale wypełnia cisza, rozmowy milkną, na wielu obliczach maluje się powaga, bo oto na światło publiczne zostaje wystawiony - Terry Pratchett.

Jego cykl Świata dysku obejmujący około 35 książek (na prośbę Heosa nie będę ich opisywał oddzielanie) jest... jest, powiedział bym, że genialny (ale to rezerwuje dla Diuny Franka Herberta)... no powiedzmy, że godny kanonizacji (w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu). Książki są przesycone ironią, humorem będącym krzyżówka Monty Pythona i Georga Carlina. Tematy poszczególnych książek, w miły dla oka i umysłu sposób, obnażają i piętnują mechanizmy istniejące na tym naszym "najlepszym ze światów". Dostaje się wszystkim począwszy od zapędów mocarstwowych USA, poprzez kult jednostki, religię, fenomen hoooly wooood, brukowce, aż po fantastykę. Jak dotąd to jedyny autor, który sprawił że jadąc tramwajem siedziałem na podłodze i nie mogłem złapać oddechu ze śmiechu... Naprawdę polecam Smile Bo w naszym smutnym społeczeństwie - jak sam autor pisze - czasem lepiej użyć miotacza ognia, niż narzekać na ciemność.
Pozdrawiam A.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Nikor
Zarząd



Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 317
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 19:51, 04 Lut 2010    Temat postu:
 
Oj, widzę, że mało fantastyki połykacie na co dzień Wink

- Literatura fantastycznonaukowa Andrzej Niewiadomski.
Wartka akcja, bogate słownictwo, refleksje godne podziwu... czy jest to możliwe w opracowaniu na temat wyżej wymienionej konwencji literackiej? TAK! Mam nie małe porównanie i stwierdzam, że jest to jedno z najlepszych polskich opracowań na ten temat (choć przydałoby się drugie wydanie z uwzględnieniem literatury od 1992 roku do dnia dzisiejszego).

Powrót do góry Zobacz profil autora
Heos
Maskończyk



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 16:18, 04 Mar 2010    Temat postu:
 
Polecane:
Trylogia Czarnego Maga - Trudi Canavan
Gildia Magów
Nowicjuszka
Wielki Mistrz


oraz sequel:
Uczennica Maga

Co tu dużo mówić, jedna z nielicznych książek ostatnio, które wciągnęły mnie na tyle aby brać je do szkoły i czytać na przerwach. Kiedy zacząłem od Gildii Magów wieczorem, skończyłem czytać następnego dnia w okolicach obiadu i to tylko dla tego, że zostałem zobligowany przez rodziców do zjedzenia czegokolwiek. Książki są grube, ale czyta się je bardzo szybko i przyjemnie. Polecam wszystkim, a jak ktoś powie, że się nie podobało yo zachowam się jak Sachakański Pan dla swojego niewolnika.

Legenda Grombelardzka - Feliks W. Kres

Jedna z oryginalniejszych książek jakie miałem ostatnio w rękach, jest częścią o wiele większej sagi opisującej cały świat (Księga Całości). Nie będę dokładniej zdradzał w czym świat jest taki oryginalny i wyrazisty, bo nie chcę zdradzać fabuły.
Chyba jedyny polski świat fantasy opisany z taka dokładnością.
Chociaż ta pozycja, ostrzegam z góry nie jest lekka, nie można wessać książki w jeden wieczór. Czyta się powoli, ale można ten styl polubić. Jak same góry Grombelardzkie opisane w książce, powiem więcej, książka jest dokładnie taka jak opisywane góry.



Ostatnio zmieniony przez Heos dnia Czw 16:23, 04 Mar 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
reiden
Maskon
Maskon



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz/B-stok

PostWysłany: Czw 21:11, 06 Maj 2010    Temat postu:
 
Polecam książki z cyklu "Legendy Ethshar" autor Lawrence Watt-Evans.
Książki lekkie z ciekawą fabułą i pewną dozą ironii losu Wink.

Ciekawy świat. Rozległy podział magów na różne znacznie różniące się kategorie. Tłumacze mieli problem aby zachować to samo nazewnictwo w różnych częściach.

Książki nie są ze sobą ściśle powiązane. Zwykle w kolejnym tomie nawiązuje się raczej tylko do postaci z wcześniejszych części bez wpływu na fabułę.

Bohaterowie każdej części, mimo że różni są do siebie podobni. Nie są "wybrańcami", nie są super wyćwiczonymi ani super silnymi Herosami, nie ratują też świata ani jakiejś znacznej jego części przed zalaniem przez siły zła. Są raczej leniwi a od życia chcą przede wszystkim spokoju, który niestety nie jest im dany. Są raczej pechowcami. Mimo że chwilami bywają naiwni (zwykle z lenistwa) to zwykle zdroworozsądkowo podchodzą do życia.

Kolejne części cyklu "Legendy Ethshar" to:

Niedoczarowany miecz (tom 1)
Jednym zaklęciem (tom 2)
Wódz mimo woli (tom 3)

Polecam

Dodam tylko że cykl zawiera więcej książek, ale innych jeszcze nie czytałem.



Ostatnio zmieniony przez reiden dnia Czw 21:28, 06 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Nikor
Zarząd



Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 317
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią 0:15, 07 Maj 2010    Temat postu:
 
Żmija - Andrzej Sapkowski.

Zdecydowanie najgorsza książka tego autora i pomimo kilku wyraźnych plusów (oryginalny temat, który opiera się na tym, że do współczesnego świata zwykłych żołnierzy wprowadzono wątek fantastyczny; genialne pointy (!); szczegółowe opisy warunków życia żołnierzy oraz całej gamy uzbrojenia [z wykorzystaniem rosyjskiego i afgańskiego słownictwa], począwszy od broni palnej, na niecodziennej broni białej skończywszy, sprawiają, że świat ten wydaje nam się niesamowicie realny, jakbyśmy za chwilę faktycznie mieli stanąć na podłożonej przez afgańskich bojowników minie... a przecież kilka dni wcześniej to my zakopaliśmy ją w innym miejscu - jednak wielu czytelników może się zniechęcić po lekturze kilku stron tymi szczegółowymi opisami) i tego, że w sumie napisana jest w jakiś taki wciągający sposób, bo przecież ciągle czekamy na ten wielki, spektakularny finał... którego... niestety nie ma! Końcówka książki jest strasznie rozmyta i opiera się na - starym już schemacie - przedstawienia grupy osób o podobnym profilu społecznym, tyle, że w innych okresach czasu.

Sapkowski, który niewątpliwie jest wielkim erudytą, folguje sobie niemiłosiernie i nie można tego nazwać inaczej jak zarozumialstwem. Popełnia tym samym błąd, który wnikliwy czytelnik dostrzeże od razu. Mam na myśli ogromną przepaść jaka występuje w Żmii pomiędzy inteligentnymi, erudycyjnymi wstawkami językowymi, a wulgarnym zachowaniem żołnierzy, ich prostym językiem, podejściem do życia. Wyraźnym przykładem niech będzie postać Łomonosowa, który jest botanikiem, a ma się wrażenie, że został tam wprowadzony tylko po to, by autor miał czyimi ustami przekazać nam jakąkolwiek wiedzę o żmijach. Polecam wyłącznie zagorzałym miłośnikom twórcy "Wiedźmina".

P.S.
Cytat:

Jednym zaklęciem (tom 2)



Czytałem w zamierzchłych czasach, kiedy nieistotne było dla mnie czy to 2 czy 5 tom jakiegoś cyklu. Wspomnienie pozostało miłe, ale faktycznie zgadzam się, że charakter bohaterów w tej książce był dużym plusem.



Ostatnio zmieniony przez Nikor dnia Pią 0:22, 07 Maj 2010, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Strach




Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: BYDGOSZCZ

PostWysłany: Nie 15:15, 09 Maj 2010    Temat postu:
 
Moje najbardziej ulubione tytuły:

Oczywiście cały cykl Harrego Pottera J.K.Rowling-książka poświęcona młodzieży lecz i też dorosłym.Chyba każdy czytał przynajmniej jeden tom,jednak jeżeli ktoś przeczytał to powinien to zrobić.

Cykl Czarna Kompania,a raczej podcykl autorstwa Glena Cooka

Księgi Północy
-Czarna Kompania
-Cień w ukryciu
-Biała Róża

Tytułowym bohaterem jest oddział najemników znajdujący się w świecie ogarniętym wojnami czarodziejów.Fabuły nie będę streszczać lecz powiem,iż książka ma niesamowity klimat i przynajmniej mnie wciągnęła na dłużej.
Czarna Kompania jest z gatunku dark fantasy

Powrót do góry Zobacz profil autora
reiden
Maskon
Maskon



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz/B-stok

PostWysłany: Pią 14:20, 17 Wrz 2010    Temat postu:
 
Co do Czarnej Kampanii to też polecam. Zwłaszcza pierwsze części, potem Cook zaczyna przeginać, ale w sumie cały czas jest nieźle.

Jednak jeśli chodzi o tego Autora - Glena Cooka, to na pierwszym miejscu stawiam cykl o detektywie Garrecie. Jest to kryminał w stylu książek z Philipem Marlow'em ale w świecie fantasy. Jest tu dużo humoru (nazwałbym go cynicznym), pełno intryg i zwrotów akcji, często dość oryginalnych.
W cyklu jest conajmniej 10 książek (cykl ciągle powstaje), niestety tylko pierwszych 6 albo 7 wydano w Polsce.
Cykl zaczyna się tytułem "Słodki Srebrny Blues"

Powrót do góry Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Klub Fantastyki Maskon Strona Główna -> Biblioteka Fantastyczna im. Janusza A. Zajdla Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB © 2004 phpBB Group
Galaxian Theme 1.0.2 by Twisted Galaxy